top of page

Wilczy Urbex - Cmentarz choleryczny w Warszawie

  • Zdjęcie autora: Kacper
    Kacper
  • 8 gru 2020
  • 1 minut(y) czytania

Praski cmentarz choleryczny jest najmniej znanym, najbardziej niedostępnym cmentarzem w stolicy. Znajduje się on między nasypami torów kolejowych. Trudność w dostępie do tego miejsca sprawia, że mało kto odwiedza ten cmentarz, a wręcz niewielu wie o jego istnieniu.

Cmentarz został utworzony w 1872 r. Na cholerę w czasie epidemii w latach 1872-73 zmarło ok. 500 osób. Zostały one pochowane z dala od zamieszkałej części miasta. Kilka lat później z rozkazu carskich władz pochowano tu 7 żołnierzy „bałwochwalców“ (wyznawców religii pogańskich).

Pierwotnie cmentarz znajdował się na tyłach Fortu Śliwickiego, jednak w 1908 r. podczas budowy węzła kolejowego linii Drogi Żelaznej Nadwiślańskiej został przeniesiony na pogranicze Pragi Północ i Targówka. Szczątki zmarłych umieszczono w zbiorowej mogile pośrodku trójkąta torów.

Cmentarz stopniowo popadał w ruinę. W 2009 r. podczas remontu linii kolejowej został on uprzątnięty i wyremontowany. Mogiłę otoczono metalowym ogrodzeniem i objęto monitoringiem.

W tym roku powstał tunel pod nasypem kolejowym, który miał ułatwiać dostęp do nekropolii, lecz pozostaje on zamknięty.



Comments


Specjalizujemy się w organizacji szkoleń oraz kursów outdoorowych, survivalowych oraz bushcraftowych. Szkolimy ludzi w każdym wieku niezależnie od płci. Nasze szkolenia są skierowane zarówno do osób fizycznych jak i firm. 

Nasi partnerzy:

Logo_1_360x.webp

Wolf Expedition Warszawa
Kontakt:
@:  kontakt@wolfexpedition.pl
tel: 505-653-540

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

©2024 made by Kostek09.

Strona używa plików cookies, oglądając stronę wyrażasz zgodę na przechowywanie danych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej przeczytaj naszą Politykę Prywatności, Regulamin i Warunki ogólne

bottom of page